На Роменщині формується новий військовий батальйон тероборони. ІНТЕРВ’Ю

Армія, Влада 09:53, 22.12.2021
 Поділитися

Поділитися в

Вже понад п’ять років на Сумщині формують мережу територіальної оборони. Батальйони розташовані у Сумах, Охтирці, Глухові, Шостці, Конотопі та Ромнах.

Відповідно до плану розвитку тероброни передбачалося, що нові штати ввійдуть у дію з 1 червня 2022 року, а їхню чисельність збільшать у п’ятнадцять разів. Але РНБО скоротила для прикордонних областей ці терміни. Тому реформування тероборони на Роменщині має завершитися до 15 січня.

Також з нового року починає діяти закон про основи загальнонаціонального супротиву, який зокрема стосується і реформування територіальної оборони. Тому ми вирішили поспілкуватися з т.в.о. начальника Роменського центру комплектування та соціальної підтримки Олексієм Яременком та командиром батальйону територіальної оборони, майором Вадимом Дендою. Вони й розповіли про батальйон тероборони в Роменському районі, який зараз формується.

– Що являє собою Роменський батальйон тероборони?

– Донедавна територіальна оборона – це була частина, сформована з добровольців в рамках часткової мобілізації, викликаної російською агресією. Ці батальйони входять до складу Збройних Сил України і підпорядковуються Міністерству оборони України. Керівництво батальйоном здійснювалося головою Роменської районної державної адміністрації Денисом Ващенком. Заходи з комплектування та забезпечення батальйонів матеріально-технічними засобами, озброєнням і військовою технікою проводять обласні військові комісаріати за рахунок коштів обласних бюджетів та благодійників. А самі тероборонівці – це фактично ті люди, які першими мають стати на захист нашої території в разі військового вторгнення. Але у зв’язку з законом про основи загальнонаціонального супротиву, тероборона стане окремим родом військ ЗСУ: більш чисельним та матиме ширше коло завдань. Батальйон у Ромнах розташується на території старого корпусу Роменського аграрного технікуму.

– Якому відомству буде підпорядковуватися Роменський батальйон територіальної оборони?

– Законом передбачено створення окремого роду військ – сил територіальної оборони. Їхнє підпорядкування буде напряму на Генеральний штаб. А регіональні, такі, як роменський батальйон – командиру Сумської бригади ТРО. А в районі – голові Роменської районної державної адміністрації Денису Ващенку. Командир батальйону буде виконувати обов’язки начальника штабу району ТРО.

– Зараз проводиться підбір на контрактну службу в загони тероборони. Чи є якісь умови до кандидатів?

– У своїх лавах ми чекаємо всіх небайдужих громадян, які бажають захищати свою Батьківщину. Адже концепція тероброни передбачає: захисти свій дім – захисти своїх близьких. Основний принцип призову – це контрактна служба. Першочергове право мають резервісти, які проходять службу в резерві – ми їм телефонуємо і пропонуємо прийти на службу до нового формування. Зазвичай за віком це можуть бути люди від 18 до 57 років, які за станом здоров’я придатні проходити військову службу. Хоча систему відбору трохи вже спростили і за віком, і за станом здоров’я, тому чекаємо усіх бажаючих. Тероборона взагалі відкрита для всіх: хто має військову підготовку, чи немає, служив – не служив в армії. Якщо людина має бажання, вона навчиться.

– Яка чисельність Роменського батальйону та, які функції він буде виконувати?

– На такі підрозділи, як у Ромнах, будуть покладені: охорона громадського порядку та підтримання статутного порядку, який передбачений на даній території. Загалом по області має бути близько 400 осіб у штабі, інші посади заповнюватимуться резервістами. Це люди, які працюють на своєму підприємстві чи організації й залучаються до навчань. У Роменському ж батальйоні плануються посади як штатних військовослужбовців, так і резервістів.

– Де проходитимуть службу військові Роменського батальйону територіальної громади?

– Система тероборони розвивається по всій країні. Тому проходити службу можна відповідно до місця проживання – по всій Сумській області. Тобто військові зможуть служити поруч із домівкою.

– Чи відрізнятиметься заробітна плата тероборонівців від заробітної плати військових Збройних Сил України?

– Заробітна плата не буде відрізнятися. Тому що до них відносяться всі питання, що стосуються військовослужбовців. Тому грошове забезпечення для всіх військовослужбовців буде на рівні Збройних Сил України. Крім того, у громадян, які призиваються на службу за контрактом, залишається середньомісячна заробітна плата.

– Які соціальні гарантії мають контрактники на службі в теробороні?

– Це всі пільги, як і для кадрових військових Збройних Сил України.

– Чи відрізняється контракт тероборонівця від контракту військового ЗСУ?

– На даний час розроблена єдина схема контракту, яким відповідна посадова особа, уповноважена Міністром оборони на заключення контракту. У ньому передбачаються основні критерії та засади, на основі яких громадянин заключає контракт з Міністерством оборони. І там передбачається, що він в добровільному порядку укладає цей контракт на проходження служби в ЗСУ. Передбачається, що на терборону виділять окремо якісь питання щодо її конкретизації. Це ще в процесі. Законом про основи загальнонаціонального супротиву передбачено відпрацювання ряду відомчих та підвідомчих нормативно-правових актів та документів.

– За які кошти утримуватимуть тероборону в Ромнах?

– Видатки на здійснення та забезпечення заходів з організації, підготовки, утримання та здійснення руху опору належить до видатків бюджету України та благодійників.

– Як питання із забезпеченістю зброєю у Роменському батальйоні?

– Батальйон забезпечений зброєю, місце для її зберігання обладнане згідно керівних документів. Приміщення, яке виділене для розміщення батальйону, частково потребує ремонту. Його площа дозволяє розмістити особовий склад батальйону та матеріальні засоби.

– Куди звертатися і що мати при собі?

– За місцем обліку – до Роменського районного територіального центру комплектування та соцпідтримки за адресою м. Ромни, вул. П. Калнишевського, 27. Тут сформовані робочі групи, фіксують і відбирають кандидатів, які проходять співбесіду для тих, хто буде захищати наш рідний дім.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам:

Нагору