Підприємство Роменського району програло позов до суду через позапланову перевірку

Суспільство 12:30, 9.06.2021
 Поділитися

Поділитися в

У серпні 2020 року, після трагедії у Бейруті, що призвела до численних жертв, спричинених вибухом аміачної селітри, Президент України Володимир Зеленський дав Доручення Кабінету міністрів України провести оцінку стану поводження в країні з небезпечними матеріалами та вжити заходів щодо запобігання подібним ситуаціям.

Протягом серпня-вересня 2020 року на підставі доручення Прем’єр-міністра України (далі Доручення) Державна служба України з питань праці, співпрацюючи з Міністерством інфраструктури України, Національною поліцією України, ДСНС та обласними і Київською міською держадміністраціями, провела позапланові заходи державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства у сфері охорони праці, техногенної та пожежної безпеки суб’єктами господарювання, які зберігають аміачну селітру для застосування на підприємствах будь-якої галузі, а також використовують її для виготовлення кальцієвої селітри, комплексних мінеральних добрив.

Управління Держпраці на виконання Доручення проводила позапланові перевірки суб’єктів господарювання на території Сумської області. Одним із таких було ПрАТ «Украгро НПК», що здійснювало свою господарську діяльність у Роменському районі.

Згідно направлення в період з 20 по 21 серпня 2020 року повинно було провести перевірку з вищевказаних питань, втім 20 серпня 2020 року складено Акт про недопуск, згідно якого ПрАТ «Украгро НПК» не допущено повноважених осіб Управління Держпраці у Сумській області до проведення позапланової перевірки.

Не погоджуючись з Держпраці щодо підстави проведення перевірки підприємство подало позовну заяву до суду щодо визнання наказу на проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) неправомірним, обґрунтовуючи це тим, що діяльності пов’язаної із зберіганням аміачної селітри не здійснює.

Однак, згідно даних ЄДРПОУ основним КВЕД діяльності ПрАТ «Украгро НПК» є 6.75 оптова торгівля хімічними продуктами, а допоміжними є 20.13 виробництво інших основних неорганічних хімічних речовин, 20.15 виробництво добрив і азотних сполук, 20.59 виробництво іншої хімічної продукції.

За результатами розгляду справи, судом першої та другої інстанції підтримано позицію Держпраці та визнано наказ на проведення перевірки правомірним, в тому числі за наявності даних ЄДРПОУ Управління Держпраці в Сумській області на законних підставах видало наказ про призначення та проведення позапланової перевірки Приватного акціонерного товариства «Украгро НПК». При цьому твердження ПрАТ «Украгро НПК» про фактичне нездійснення господарської діяльності у сфері зберігання аміачної селітри насипом, у зв`язку з чим уповноважених осіб Управління Держпраці у Сумській області не допущено до перевірки, не враховуються колегією суддів та не є підставою для скасування наказу про проведення позапланової перевірки.

Судова колегія зазначає, що факт не здійснення вищевказаної діяльності Товариством і мав бути встановлений саме шляхом проведення позапланової перевірки, у зв`язку з чим оскаржуваний позивачем наказ видано Управлінням Держпраці у Сумській області у спосіб та у межах повноважень, визначених чинним законодавством. Постанова набрала законної сили.

До відома: Згідно статті 21 ЗУ «Про охорону праці» створення перешкод під час проведення перевірки додержання вимог законодавства про охорону праці під час виконання робіт підвищеної небезпеки або експлуатації (застосування) устаткування підвищеної небезпеки, на які видано дозвіл є підставою для анулювання таких дозволів.

Крім того є ще й адміністративна відповідальність, згідно ст. 1884 КУпАП за невиконання законних вимог посадових осіб центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, щодо усунення порушень законодавства про охорону праці або створення перешкод для діяльності цих органів -тягне за собою накладення штрафу на працівників від шести до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб – від тридцяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Управління Держпраці нагадує роботодавцям при організації служби з охорони праці в першу чергу необхідно думати про безпеку своїх працівників, а також враховувати той факт, що недотримання вимог з охорони праці загрожує суб’єкту господарювання адміністративною відповідальністю та анулюванням дозволів.

Сумські дебати

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам:

Нагору