Якими істотами в давнину лякали дітей на Роменщині

 Поділитися

Поділитися в

Не знаю, як ви, а от я пам’ятаю, як бабуся говорила: «Не ходи в город – там Баба Жилізна». Та яке там «не ходи» – треба ж було подивитися на ту «Бабу». Дитяча цікавість перемагала, тільки прикро було, що жодного разу так ту «Бабу» і не зустріла…

Саме такою вигаданою істотою лякали дітей на Недригайлівщині. За інформацією відділу нематеріальної культурної спадщини Сумського центру культури, «мешкала» ця «Баба Жилізна» у Сакунисі. Старі люди приказували дітям: «Не лізьте в огірки, бо там Баба Жилізна, так руку й одкусе». А ховалася ця істота у мак.

А на Липоводолинщині до дітей, які їдять пізно ввечері, могла прийти Жерія і залізти прямо в рота. І ще один персонаж, яким лякали дітвору Роменщини, це Ча́калка. Проте, що воно таке детальніше поки що невідомо.

Ну і «класичний» Бабай, яким лякали, напевно, всіх і всюди.

Цей перелік лякалок базується на експедиційних записах і найцікавіших коментарях, залишених під торішнім дописом у цій групі та під перепостами.

На фото: «Пам’ять від Марусі і Павлика», 25 червня 1953 року, село Коржі, Роменщина, Сумська область. Фотозбірка В. Гавриленко

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам:

Нагору